Rezerwuar SARS-CoV-2 u zwierząt jest nieznany pomimo doniesień o różnych wirusach związanych z SARS-CoV-2 u nietoperzy azjatyckich Rhinolophus 1-4 , w tym najbliższego wirusa z R. affinis, RaTG13 5,6  i łuskowców 7-9 . SARS-CoV-2 przedstawia mozaikowy genom, do którego przyczyniają się różni przodkowie. Sekwencja wypustek określa powinowactwo wiązania i dostępność jej domeny wiążącej receptor (RBD) z komórkowym receptorem enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) i jest odpowiedzialna za zakres gospodarza 10-12 .

Wirusy progenitorowe SARS-CoV-2 nietoperzy genetycznie zbliżone do SARS-CoV-2 i zdolne do wnikania do ludzkich komórek przez ludzki szlak ACE2 nie zostały jeszcze zidentyfikowane, chociaż miałyby kluczowe znaczenie dla zrozumienia pochodzenia epidemii. Tutaj pokazujemy, że takie wirusy rzeczywiście krążą wśród nietoperzy jaskiniowych żyjących na wapiennym terenie krasowym w północnym Laosie, na Półwyspie Indochińskim. Stwierdziliśmy, że RBD tych wirusów różni się od SARS-CoV-2 tylko jedną lub dwiema resztami na styku z ACE2, wiążą się wydajniej z białkiem hACE2 niż szczep SARS-CoV-2 Wuhan wyizolowany we wczesnych przypadkach u ludzi i pośredniczą w wejściu i replikacji zależnej od hACE2 w komórkach ludzkich, co jest hamowane przez przeciwciała neutralizujące SARS-CoV-2. Żaden z tych wirusów nietoperzy nie zawiera miejsca rozszczepienia furyny w kolcu. Nasze odkrycia wskazują zatem, że wirusy podobne do SARS-CoV-2 przenoszone przez nietoperze, potencjalnie zakaźne dla ludzi, krążą w Rhinolophus spp. na Półwyspie Indochińskim.

 

Dowody na społeczne uwarunkowania zdrowia dotyczące ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 i niekorzystnych wyników są wciąż ograniczone.

Dlatego w niniejszej pracy zbadano różnice edukacyjne w częstości występowania infekcji i śmiertelności w ciągu 30 dni od wystąpienia infekcji w 2020 r. w Rzymie, ze szczególnym uwzględnieniem zmian nierówności społeczno-ekonomicznych w czasie.

  • Wzięto pod uwagę kohortę 1 538 231 mieszkańców Rzymu w dniu 1 stycznia 2020 r., w wieku 35+, śledzonych od 1 marca do 31 grudnia 2020 r. Oszacowano skumulowane współczynniki zapadalności i umieralności według wykształcenia. W celu zbadania różnic edukacyjnych w częstości występowania zakażenia SARS-CoV-2 i śmiertelności w całym okresie badania oraz w trzech fazach pandemii zastosowano wielozmienne modele log-binomial i regresji Coxa .
  • W 2020 roku było 47 736 przypadków i 2281 zgonów. Związek między edukacją a występowaniem infekcji zmieniał się w czasie. Do maja 2020 r. osoby z niskim i średnim wykształceniem miały mniejsze ryzyko infekcji niż osoby z wyższym wykształceniem.
  • Jednak nie było dowodów na związek między edukacją a występowaniem infekcji SARS-CoV-2 w okresie letnim. Wreszcie, nisko wykształceni dorośli mieli o 25% wyższe ryzyko infekcji od września do grudnia niż osoby z wyższym wykształceniem.
  • Podobnie, istniały istotne dowody na nierówności edukacyjne w umieralności w ciągu 30 dni od wystąpienia infekcji w ostatnim semestrze 2020 r. W Rzymie nierówności społeczne związane z COVID-19 pojawiły się w ostatnim semestrze 2020 r. i wzmacniają potrzebę monitorowania nierówności wynikające z tej pandemii.
  • Do tej pory ponad 250 milionów ludzi zostało zarażonych chorobą COVID-19, która rozprzestrzeniła się na całym świecie i doprowadziła do około 5,1 miliona zgonów.
  • Aby zapobiec zarówno COVID-19, jak i przenoszeniu wirusa, opracowano ostatnio szczepionki oparte na DNA/RNA, szczepionki zawierające niereplikujące wektory wirusowe oraz szczepionki inaktywowane. Jednak nadal brakuje dokładnej charakterystyki klinicznej i histologicznej objawów dermatologicznych związanych ze szczepionką SARS-CoV-2.
  • Przeprowadzono przegląd systematyczny 229 artykułów zgodnie z wytycznymi Preferred Reporting Items for Systematic Reviews and Meta-Analyses (PRISMA), aby zapewnić obszerny przegląd objawów skórnych związanych ze szczepionką SARS-CoV-2. Dane dotyczące demografii, liczby zgłoszonych przypadków zajęcia skóry, szczepionki i rodzaju wysypki (morfologia) zostały wyodrębnione z artykułów i podsumowane.

Zebrano łącznie 5941 objawów dermatologicznych związanych ze szczepionką SARS-CoV-2. Najczęściej obserwowane były miejscowe reakcje w miejscu wstrzyknięcia, następnie wysypka/nieokreślone wykwity skórne, wysypki pokrzywkowe, obrzęk naczynioruchowy, półpasiec, wykwity odropodobne/plamisto-grudkowe/rumieniowe, łupież różowaty i łupież różowaty oraz inne mniej powszechne wykwity dermatologiczne . Zgłaszano również zaostrzenia wcześniej istniejących schorzeń dermatologicznych. Skórne reakcje niepożądane po podaniu szczepionki SARS-CoV-2 wydają się być niejednorodne, raczej rzadkie i nie zagrażające życiu. Zaszczepieni pacjenci powinni być monitorowani pod kątem objawów skórnych, aw razie potrzeby należy przeprowadzić ocenę dermatologiczną.

Opisujemy tutaj przypadek choroby związanej z przeciwciałami MOG po zakażeniu SARS-CoV-2.

U 24-letniej kobiety rozwinęło się jednostronne zapalenie nerwu wzrokowego 3 tygodnie po zarażeniu COVID-19, a następnie wewnątrzczaszkowe zmiany demielinizacyjne i zapalenie rdzenia. Ponieważ przeciwciała anty-MOG w surowicy były pozytywne, zdiagnozowaliśmy chorobę związaną z przeciwciałami MOG. Immunoterapia sterydami spowodowała szybką poprawę objawów neurologicznych. Jest to sugestywny przypadek, ponieważ nie ma doniesień o chorobie związanej z przeciwciałami MOG z wieloma zmianami neurologicznymi występującymi po COVID- 19 . Odpowiedź na immunoterapię była korzystna. Ten przypadek sugeruje, że ważne jest mierzenie przeciwciał anty-MOG u pacjentów, u których po COVID-19 rozwinęła się zapalna choroba neurologiczna.

Gruzja potwierdziła swój pierwszy przypadek zakażenia SARS-COV-2 26 lutego 2020 r. Pomimo proaktywnych działań rządu na wczesnych etapach epidemii, liczba nowych zakażeń SARS-COV-2 wzrasta i do 31 marca łącznie zgłoszono 110 przypadków. Ograniczona wiedza na temat epidemii może prowadzić do paniki i zakłócać wysiłki zdrowia publicznego mające na celu powstrzymanie transmisji. Dlatego bardzo ważne jest, aby zrozumieć percepcję populacji dotyczącą choroby i postrzegany poziom gotowości rządu do walki z rozprzestrzenianiem się infekcji.

Niniejsze badanie przedstawia wyniki ankiety mającej na celu zrozumienie postaw i wiedzy na temat wirusa SARS-COV-2 wśród ludności gruzińskiej, w tym pracowników służby zdrowia (HCW).

Ankieta internetowa została przeprowadzona za pomocą reklamy na Facebooku. Celem był cały kraj, a używanym językiem był gruziński. Zebraliśmy informacje na temat danych demograficznych, znajomości objawów i sposobów przenoszenia koronawirusa, dostrzeżonych różnic między koronawirusem a grypą, dostępności leków przeciwwirusowych i szczepień. Zawarliśmy również pytania mające na celu uchwycenie opinii ludności gruzińskiej na temat gotowości rządu do walki z nowym koronawirusem. Ankieta była otwarta przez trzy dni (2-4 marca 2020 r.).

Ankietę wypełniło 5228 uczestników. Spośród nich 40,3% było w wieku 25-45 lat, a 58,2% stanowiły kobiety. 20,7% respondentów posiadało wykształcenie wyższe, a 10,3% to pracownicy służby zdrowia. Dla 25,8% respondentów COVID-19 i grypa to te same choroby; 10,9% nie wiedziało, czy są różne. Większość poprawnie zidentyfikowała drogę transmisji i objawy (odpowiednio 96,9% i 98,0%). Jeśli chodzi o dystans fizyczny, 13,2% wskazało, że w razie potrzeby weźmie udział w wydarzeniach publicznych, nawet jeśli mają objawy COVID-19. 19,1% uważa, że ​​Gruzja jest przygotowana na epidemię COVID 19 , podczas gdy według 55% powiat nie jest gotowy, ale pracownicy służby zdrowia starają się odpowiednio odpowiedzieć na to wyzwanie. Dla 18% odpowiedź jest niewystarczająca. Nie było różnic w wiedzy pomiędzy pracownikami POZ, pracownikami bez POZ i bezrobotnymi.

 

20% pracowników służby zdrowia, a także inne osoby badane uważają, że szczepionki i leki SARS-COV-2 istnieją, ale po prostu nie są dostępne w Gruzji. Jeden na pięciu Gruzinów uważa, że ​​istnieje szczepionka i lekarstwa na koronawirusa, ale nie są one dostępne w kraju. Biorąc pod uwagę, że informacje dotyczące koronawirusa zmieniają się bardzo szybko, potrzeba dotarcia do ludzi z treściami edukacyjnymi, które są czasochłonne, a także strategiami profilaktycznymi, ma kluczowe znaczenie. Minęły trzy miesiące od odkrycia nowego koronawirusa powodującego ciężki zespół ostrej niewydolności oddechowej i sklasyfikowanego jako SARS-COV-2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *